גישור פרטי או גישור ביחידת הסיוע שליד בית המשפט – מה עדיף ?

המושג גישור לקוח מהשם גשר. גשר יש לבנות כאשר רוצים לחבר בין שתי נקודות אשר אינן מחוברות זו לזו וככל שהמרחק בין הנקודות רחוק יותר מצד כל האופנים, כך יש להשקיע משאבים גדולים יותר בכדי לבנות את הגשר כהלכה.

הליך של גישור בכל צורה שהיא ובין כל הצדדים לסכסוך הינו הליך חסוי והצדדים חותמים על התחייבות לא להציג מידע מההליך בכל ערכה משפטית שהיא.

גישור או יישוב סכסוך בין בני משפחה יכול להתקיים באופן פרטי ויכול להתקיים ביחידת הסיוע שליד בתי המשפט לענייני משפחה או ליד בתי הדין הדתיים. הליך המתקיים דרך אחת מהערכאות הינו הליך חובה שיש לעבור בטרם ניתן להגיש תביעות בין הצדדים לסכסוך.

גישור פרטי הינו גישור שבו הצדדים בוחרים את המגשר במשותף ומתחייבים כלפיו לסדרה של שעות גישור שיתן להם בעלות שנקבעת מראש. על אף שנחתם הסכם גישור פרטי אין אפשרות פיזית לחייב את שני הצדדים להגיע לכל פגישות הגישור, ואולם ההתחייבות הכספית כלפי המגשר תעמוד בעיינה. בחירת המגשר על ידי שני הצדדים יכולה לסייע להגיע לתוצאות טובות, אבל זה לא מחייב מהטעם שהמטענים הרגשיים הכבדים אשר ליוו את בני הזוג במהלך הנישואין עשויים להתעצם ולהפוך את ההליך לבלתי ניתן לגישור.

הליך גישור המתקיים ביחידת הסיוע שליד בית המשפט איננו עולה דבר, הצדדים אינם רשאים לבחור את המגשר וסיוע של עורך דין בפגישות לכל צד יכול להתבצע החל מהפגישה השנייה. הליך גישור פרטי יכול להגיע למאות שקלים לפגישה, הצדדים רשאים לבחור את המגשר ונוכחות של עורך דין לכל צד תתאפשר כבר מהפגישה הראשונה, אלא אם נקבע אחרת.

הליכי גירושין בין בני זוג הינם הליכים מורכבים ובעלי השלכות לשנים רבות קדימה, ועל כן ככל שיש מהמשותף בין בני זוג, לרבות ילדים, רכוש, זכויות פנסיה וכד', כך נדרשת בחינה עמוקה יותר של הפרטים אשר יביאו לסיום הגישור באופן צודק. לפיכך רצוי שהמגשר או המגשרת יבינו היטב בתחום דיני המשפחה.

הליך של גישור פרטי איננו שווה לכל כיס והוא יכול לארוך שעות רבות ובהוצאה של אלפי שקלים. נדרשת בהליך התמדה וסבלנות, ולרוב הליך הגישור הפרטי איננו נותן פתרון לקשיים הרגשיים אשר נובעים מהקשר של הצדדים לבין עצמם ולבין כל אחד מהם לבין הילדים.

לעיתים אין תחליף להכרעה שיפוטית בתביעות שהצדדים מגישים זה כנגד זה מהטעם שכל תוצאה שתתקבל על ידי שופט תהיה על אחריותו של השופט אשר מקבל כתבי טענות משני הצדדים, כותב החלטות בכתב, כותב פרוטוקול לכל דיון, אמור לפסוק על פי הדין וניתן לערער על הפסיקות שלו. מגשר איננו חייב בשקיפות מקסימאלית כמו שופט.

אם כן, לכל אחד מהליכי הגישור יש יתרונות וחסרונות על פני האחר ועל כן בני זוג יצטרכו להחליט בניהם איזה סוג של גישור מתאים להם, אם בכלל.

אם החלטת לשמור על הזכויות שלך במשפחה ובהליכי גירושין חייג אלינו עכשיו :  03-6132225 

או צור קשר ונחזור אליך בהקדם

סגור לתגובות.