הורות משותפת

משמורת ילדים  |  אפוטרופסות  |  הורות  |  הורות משותפת  |  משמורת ילדים משותפת  |  אבהות  |  בדיקת אבהות  |  בדיקת מסוגלות הורית | משמורת ילדים לאב לאחר גירושין

 

הקדמה

ילד שנולד ברגיל לשני הורים ידועים זוכה בדרך כלל להורות טבעית משותפת אשר מידת איכותה נמצאת בשיתוף הפעולה החיובי שיש בין ההורים על ענייני טובת הילד, חינוכו, גידולו והאחריות ההורית כלפיו.

מהי הורות משותפת

הורות משותפת מתקיימת בחלוקה שווה כאשר שני ההורים גרים תחת קורת גג אחת מכוח האפוטרופסות השווה שיש לכל הורה על הילד. ברם, כאשר ההורים אינם גרים יחד, עליהם לקבוע בהסכם הורות משותפת מי מבין שניהם יהיה ההורה המשמורן ומי מהם יקבל הסדרי ראייה. במידה ולא תהיה הסכמה בין ההורים בעניין ההורות, רשאי כל אחד מההורים לפנות לבית המשפט לענייני משפחה ולדרוש על כך הכרעה.

הסכם הורות משותפת

אלא שיש הסכם הורות משותפת אשר נועד מלכתחילה להביא ילד לעולם בשותפות שאינה קשורה כלל ליחסים זוגיים בין שני ההורים המיועדים. למעשה, הסכם הורות משותפת יכול להיעשות בין גבר לאישה, אך גם בין בני אותו מין במטרה אחת מוצהרת שהיא לחוות את חדוות הגידול של הילד במסגרת הורות משותפת, ובדרך כלל גם במשמורת משותפת.

חשוב לציין שהסכם הורות משותפת הינו הסכם מורכב אשר מחייב ניסוח מדויק וצופה פני עתיד. ניסוח כללי מדי ו/או חובבני מדי עלול להכשיל בעתיד את ראשית כוונתם של הצדדים עובר לחתימתם על הסכם הורות משותפת, ובכך לגרום לאחד מההורים הפסד אשר לא ניתן להשבה.

עיקרון טובת הילד

תנאי מרכזי לתוקפו המשפטי של הסכם הורות משותפת הינו אישורו של ההסכם בפסק דין על ידי שופט בבית המשפט לענייני משפחה במעמד שני ההורים בפועל או המיועדים. מתן תוקף פסק דין להסכם הורות משותפת לפני הריון או לפני לידה אינו מוסדר בחקיקה, אך במקרים מסוימים תהיה לבתי המשפט נטייה לאשר הסכם מסוג זה ככל שמדובר בהסכם אשר אינו נוגד את תקנת הציבור או שאינו נוגד את עיקרון טובת הילד.

שמירה על זכויות הילד במשפחה

חשוב לציין שעל אף שבית המשפט לענייני משפחה נותן תוקף של פסק דין להסכם הורות משותפת ו/או משמורת משותפת, עדין מדובר בהסכם אשר ניתן לשינוי בנסיבות אשר קשורות לבחינה חוזרת ונשנית של טובת הילד. כפי שנאמר בפסקי דין רבים: "בית המשפט הוא אביהם של יתומים", ולפיכך שומה על בית המשפט לשמור על זכויות הילד במשפחה מכל פגיעה שהיא ואפילו מהוריו.

מחבר:  שאול מני נוי

אידאה – למען זכויות הגבר במשפחה

אם החלטת לשמור על הזכויות שלך במשפחה ובהליכי גירושין חייג אלינו עכשיו :  03-6132225 

או צור קשר ונחזור אליך בהקדם

סגור לתגובות.