הסכם ממון

הסכם ממון  |  יחסי ממון  |  הלכת השיתוף |  ידועים בציבור | הסכם חיים משותפים | חלוקת רכוש בגירושין | הלכת השיתוף בין ידועים בציבור

הקדמה

הסכם יחסי ממון בין בני זוג או בקיצור הסכם ממון נעשה בכדי לקבוע נקודת זמן או על פני ציר הזמן את יחסי הממון בין בני זוג. הסכם זה יכול להופיע כפרק מובנה בהסכמים אחרים בין בני זוג, אך הוא יכול להיות גם בעל מעמד עצמאי משלו.

ברירת המחדל ליחסי הממון

משטר יחסי הממון בין בני זוג נשואים נישלט על ידי חוק יחסי ממון בין בני זוג, 1973-התשל"ג אשר מהווה ברירת המחדל ליחסי הממון בין בני הזוג שנישאו מיום: 1/1/74. למעשה, בהעדר הסכם ממון אשר אומר אחרת, יחסי הממון בין בני זוג נשואים יהיה על פי האמור בחוק יחסי ממון בין בני זוג.

הסכם ממון בין בני זוג נערך בעיקר בין בני זוג ידועים בציבור או בין בני זוג אשר מתכוונים להינשא ואחד מבני הזוג מגיע אל הקשר הזוגי עם ממון אישי אך הוא מעוניין לשמור עליו מפני חלוקה עתידית. עם זאת, הסכם בין בני זוג יכול להיות גם חלק מהסכם גירושין. הסכם ממון קודם לנישואין מאפשר בקלות יתרה גם חלוקת רכוש בגירושין.

אישור ההסכם

הסכמה כלכלית משותפת בין בני הזוג יכול לחסוך מהם אי הבנות או חששות בענייני רכוש ומשאבים בקשר הזוגי, ומאפשר ניהול מערכת יחסים זוגית שקטה, רגועה וברורה. הסכם ממון בין בני זוג מצריך ניסוח מדויק ועריכה מקצועית, רצון והסכמה מדעת מצד כל אחד מבני הזוג, הבנה של המשמעויות אשר גלומות בהסכם בהווה ובעתיד, ואישורו של ההסכם בפסק דין על ידי שופט או דיין בערכאה שיפוטית מוסמכת בנוכחות שני הצדדים.

הסכם ממון בין בני זוג הפך בשנים האחרונות להסכם פופולארי עקב ריבוי מקרה הגירושין בישראל, ובהגברת המודעות בציבור לכך שלאחר תקופת חיים משותפת, רכוש או ממון שהיה שיך לאדם לפני תחילת הקשר, יכול להיות משותף לשני בני הזוג לאחר תקופת חיים משותפת.

חשוב לשקול לטווח הארוך

יש לנסח הסכם ממון באופן אינדיבידואלי, על פי כוונות בני הזוג, וכאמור ההסכם תקף רק לאחר שאושר בפסק דין של שופט או דיין בנוכחות שני הצדדים. למעשה, אישור ההסכם בין בני זוג מעגן בפסק דין את תוקפם של התנאים בהסכם באופן שרק במקרים נדירים ניתן לבטל אותם. לפיכך חשוב לשקול היטב את משמעות ההתחייבויות בהסכם לטווח הארוך ובשום פנים ואופן לא להתחייב על הסכם ממון מבלי לקבל ייעוץ מתאים.

שאול נוי

 

אם החלטת לשמור על הזכויות שלך במשפחה ובהליכי גירושין חייג אלינו עכשיו :  03-6132225 

או צור קשר ונחזור אליך בהקדם

סגור לתגובות.