משמורת ילדים משותפת

משמורת ילדים  |  אפוטרופסות  |  הורות  |  הורות משותפת  |  משמורת ילדים משותפת  |  אבהות  |  בדיקת אבהות  |  בדיקת מסוגלות הורית | משמורת ילדים לאב לאחר גירושין

 

משמורת ילדים בהגדרה

בהגדרה, הורה אשר במחיצתו נמצאים הילדים ברוב הזמן נקרא הורה משמורן. במשמורת ילדים משותפת הילדים שוהים במחצית מהזמן הפנוי שלהם אצל האב ובמחצית השנייה אצל האם.

משמורת ילדים עיקרית

על פי מספר טעמים, רובם היסטוריים נקבע שילד צריך להיות במשמורת עיקרית של האם והאב יקבל הסדרי ראיה או הסדרי שהות. לפיכך, סעיף 25 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב-1962, קבע את חזקת הגיל הרך לפיה חזקה שטובת הילד להיות במשמורת העיקרית של האם עד גיל 6.

יחד עם זאת הפסיקה בבתי המשפט נוטה לפסוק לאם משמורת ילדים גם לאחר גיל 6 על פי כלל ההמשכיות והכלל שלא מפרידים בין אחים, ומכאן מתקבלת תוצאה שהאם אשר הקדימה תביעה למשמורת ילדים ללא התנגדות האב תזכה במשמורת העיקרית של הילדים מיום שהם נולדים ועד גיל 18.

משמורת משותפת מאיזה גיל

לא ניתן להגיד שיש גיל ממנו אב יכול לזכות במשמורת משותפת ומתחתיו אין. משמורת ילדים משותפת ניתן לקבל בכל גיל וגם למספר הילדים אין השפעה על כך. מכאן שאין שאלה בדבר קבלת חזקה משותפת מאיזה גיל, שכן האב יוכל לקבל משמורת גם בגיל הרך, הוא גיל שמתחת לגיל 6.

הסכם משמורת משותפת

בית המשפט לענייני משפחה ייתן בדרך כלל תוקף של פסק דין להסכם חזקה משותפת.  אך בהעדר הסכמה וכאשר אב יגיש תביעה למשמורת משותפת יהיה על בית המשפט לבחון האם האב יכול לגור בסמיכות למקום מגורי הילדים והאם טובת הילדים תהיה לשהות במחצית מהזמן אצל האב ובמחצית השנייה אצל האם.

דמי מזונות במשמורת משותפת

דמי מזונות במשמורת משותפת נקבעו עד לאחרונה על פי פסק דין מנחה של בית המשפט המחוזי לפיו האב ישלם שבעים וחמישה אחוז מגובה דמי מזונות במשמורת עיקרית של האם, וכבר נשמעו קולות רבים של נשים אשר אומרים שאבות מבקשים משמורת ילדים משותפת בכדי לשלם דמי מזונות ילדים מופחתים. לנו אין אלא להצטער על הדברים הללו וטוב היה שלא נאמרו משום שהם פוגעים בלגיטימיות ההורית של האבות אשר נתונה להם כזכות משפטית וחובה מוסרית מכוח האפוטרופסות על הילדים.

יתרה מזאת, אבות אשר חולקים עם האם משמורת משותפת מוציאים בדרך כלל על הילדים דמי מזונות גבוהים יותר מהאבות אשר לוקחים את הילדים להסדרי ראיה בלבד, וזאת גם לאחר שהופחתו מהם עשרים וחמישה אחוז מגובה המזונות אם בכלל.

משמורת משותפת ללא מזונות

לאחרונה ניתנו מספר פסק דין בבתי המשפט לענייני משפחה אשר קבעו משמורת ילדים משותפת ללא מזונות לאב ועוד פסק דין של בית המשפט המחוזי אשר פסק לאב לשלם מחצית מזונות. מדובר בפסקי דין תקדימיים, קרוב לוודאי שיגיעו עוד אחרים כמותם, כמובן על פי הנסיבות של כל מקרה ומקרה.

משמורת משותפת לפי החוק והפסיקה

בתי המשפט מתקשים אך לא נמנעים מלפסוק משמורת משותפת בגלל שתי סיבות עיקריות. סיבה אחת הינה שהחוק מספק לאם את חזקת הגיל הרך, והסיבה השנייה הינה שעל הילד לקיים מרכז חיים במקום מגורים אחד ולא ניתן להגביל את אחד ההורים למקום מגורים מסוים. אבל אל לנו לשכוח שטובת הילד היא מעל כל השיקולים ואבות זוכים כיום במשמורת משותפת משום שהם מעיזים לדרוש ולא מוותרים כפי שגברים נהגו בעבר.

לסיכום והפנמה

ילד נולד לשני הורים אשר ברגיל נושאים בגידול שלו בחזקה משותפת ולכן מן הראוי שחזקת הגיל הרך תבוטל או שתחולתה תצומצם על פי עקרון טובת הילד באופן שברירת המחדל תהיה משמורת משותפת באזור המגורים המשותף האחרון של שני ההורים, ומי מבין ההורים שיעזוב את אזור המגורים המשותף יאלץ להסתפק בהסדרי ראיה.

יש לציין שהמודעות ליתרונות המשמורת המשותפת מתחילה לחדור בשנים האחרונות לשיח החברתי, האקדמי והמשפטי. ולאימהות רבות יש גם נטייה לקבל הסכם משמורת ילדים משותפת. כיום הדרך לשכנע את בית המשפט לפסוק חזקה משותפת קלה יותר מבעבר על פי הנתונים של כל מקרה ומקרה. יעוץ מקדים וטיפול נכון בסוגיה יכולים בנסיבות מסוימות להועיל מאוד לאב להשיג משמורת משותפת.

מחבר:  שאול מני נוי

אידאה – למען זכויות הגבר במשפחה

אם החלטת לשמור על הזכויות שלך במשפחה ובהליכי גירושין חייג אלינו עכשיו :  03-6132225 

או צור קשר ונחזור אליך בהקדם

סגור לתגובות.