משמורת משותפת

הורה אשר במחיצתו נמצאים הילדים ברוב הזמן נקרא הורה משמורן. משמורת משותפת בהגדרה הינה מצב עובדתי שבו הילדים שוהים אצל כל אחד מההורים הפרודים ביניהם במידה שווה.

מאמר זה יעסוק בהיבטים השונים של ההסדר המכונה משמורת משותפת. מאיזה גיל ניתן לקבוע משמורת משותפת ? באילו תנאים ? האם משלמים מזונות במשמורת משותפת ? ומזונות אם נקבעים כיצד יש לשלם אותם ?

למידע נוסף וסיוע ניתן להתקשר אלינו לטלפון מספר :  03-6132225 

או צור קשר בהודעה כתובה ונחזור אליך בהקדם

 

האם יש תנאים לקבלת משמורת משותפת ?

משמורת ילדים ככל עניין הקשור למערכת יחסים בין כל אחד מההורים לבין הילדים ולבין עצמם מחייב החלטה שיפוטית, פסק דין או תוקף פסק דין להסכמה בין ההורים. הורים יכולים להסכים בניהם על הסדרי ראייה ו/או משמורת ילדים ולבקש תוקף של פסק דין מבית המשפט על הסכמתם.

אך במידה ולא תהיה הסכמה בין ההורים בדבר היקף המשמורת של כל אחד מהם על הילדים, רשאי כל אחד מההורים לפנות לבית המשפט ולדרוש הכרעה שיפוטית בעניין זה.

מה היא משמורת ילדים עקרית וכיצד היא נקבעת ?

על פי מספר טעמים, רובם היסטוריים נקבע שילד צריך להיות במשמורת עיקרית של האם עד גיל 6, והאב יקבל הסדרי שהייה או זמני שהות.

סעיף 25 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב-1962, (להלן:"חוק הכשרות") קובע את חזקת הגיל הרך ולפיה טובת הילד לשהות במשמורת העיקרית של האם עד גיל 6.

והפסיקה בבתי המשפט עוד הקצינה בעבר שמשמורת הילדים לאם תהיה גם לאחר גיל 6 על פי כלל ההמשכיות והכלל שאין מפרידים בין אחים כאשר אחד מהם נמצא מתחת לגיל 6 והאחרים מעל גיל 6.

מכאן התקבלה תוצאה שהאם אשר הקדימה תביעה למשמורת ילדים ללא התנגדות האב, או בהסכמתו מראש, זכתה במשמורת העיקרית של הילדים מיום שנולדו ועד גיל 18.

מאיזה גיל יתאפשר לאב לקבל משמורת משותפת?

עם זאת, על אף שחוק הכשרות נותן לאם את היתרון לקבל את משמורת הילדים עד גיל 6 על פי חזקת הגיל הרך, עקרון טובת הילד גובר ועל כן אין מניעה מצד האב לקבל משמורת משותפת ואף משמורת עיקרית גם כאשר הילד נמצא מתחת לגיל 6 כאשר הוא מוכיח שמדובר בהסדר שהינו לטובת הילד.

אם כן, על פי עקרון טובת הילד ניתן להגיד שהאב יכול לזכות במשמורת עקרית או משותפת בכל גיל של הילדים.

מזונות במשמורת משותפת

בפסקי דין מנחים של בתי המשפט המחוזיים נקבע כי במשמורת משותפת האב ישלם שבעים וחמישה אחוז, או 80 אחוז מגובה המזונות שהיה משלם אילו היו הילדים במשמורת עיקרית של האם. בע"מ 919/15, עשה רפורמה בחיוב מזונות ילדים שיחולו על שני ההורים בכלל, ומעל גיל 6 במשמורת משותפת בפרט.

משמורת משותפת ללא מזונות

בע"מ 919/15 למעשה קבע כי במשמורת משותפת לילדים מעל גיל 6 וכאשר ההכנסה הפנויה של שני ההורים זהה, אף אחד מההורים לא יעביר תשלום בגיל מזונות לשני.

לסיכום

משמורת משותפת יכולה להיות הסדר מיטיב עם הילדים בהחלט על אף שמדובר בהסדר אשר קובל את שני ההורים לגור באזור מגורים סמוך, בעיקר  באזור המגורים האחרון שבו גרו בני הזוג בטרם נקלעו לחיכוכים בניהם.

וכן, הסדר של משמורת משותפת מאפשר, אבל לא מחייב, לקיים הורות משותפת ולקיים קשר שוויוני של שני ההורים עם הילדים המושתת על איזון ראוי בהוצאות שכל הורה צריך להוציא על הילדים.

מחבר:  שאול מני נוי

אידאה – למען זכויות הגבר במשפחה

למידע נוסף וסיוע ניתן להתקשר אלינו לטלפון מספר :  03-6132225 

או צור קשר בהודעה כתובה ונחזור אליך בהקדם

 

מאמרים נוספים בנושא

משמורת ילדים  |  אפוטרופסות  |  הורות  |  הורות משותפת  |  אבהות  |  בדיקת אבהות  |  בדיקת מסוגלות הורית | משמורת ילדים לאבא

סגור לתגובות.