הורות

משמורת ילדים  |  אפוטרופסות  |  הורות  |  הורות משותפת  |  משמורת ילדים משותפת  |  אבהות  |  בדיקת אבהות  |  בדיקת מסוגלות הורית משמורת ילדים לאב לאחר גירושין

 

הקדמה

הורות טבעית מוקנת לאדם מכוח הבאת הילד לעולם. אין חולק שהיכולת להביא ילד לעולם ולגדל אותו הנה זכות וחובה גדולה, ולפיכך נדרש לקחת את תפקיד ההורות במלוא הרצינות והאחריות הנדרשת ואין להתייחס אל תפקיד ההורות הטבעית במשפחה כאל דבר מובן מאליו.

ההגדרה המשפטית והצד המעשי

החוק אשר גודר את היקף זכויותיהם וחובותיהם של האפוטרופוסים הינו חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב-1962. כאשר האפוטרופסות הנה ההגדרה המשפטית של הקשר בין ההורה לילד, וההורות היא הצד המעשי של האפוטרופסות אשר בא ילדי ביטוי בפעולות ההורות עצמן.

לממש את ההורות

הורות היא מקצוע קשה ומפרך משום שיש בו מעט כללים, קשה ללמוד אותו, הוא כולל חובות רבות של ההורה כלפי הילד, ולכל ילד יש לנהוג על פי דרכו. למעשה, "הזכויות" היחידות שהורה יכול לקבל מקשר ההורות הן את חדוות הגידול, ואת הכבוד והיראה שהילד יעניק להורה בהתקשרות עמו.

ואף על פי כן, בני זוג מוכנים להשקיע אנרגיה רבה ומשאבים עצומים בכדי לממש את ההורות, והסיבה העיקרית לכך הנה, ש"מקצוע" ההורות הוא גם אחד מה"מקצועות" המהנים והמספקים ביותר שיש.

ולראיה, בני זוג אשר לא מצליחים להביא ילד לעולם באופן ספונטני, מוכנים לעבור אין ספור טיפולים קשים ומייגעים בכדי לזכות בהורות טבעית. ובני זוג אשר אינם מסוגלים להשיג הורות טבעית מוכנים לעבור יבשות וימים, ולשלם סכומי עתק בכדי לממש הורות על ילד שאימצו אף שהם אינם יודעים מי הם הוריו הביולוגים ואיזה מטען גנטי הוא נושא.

חשוב לציין שבבסיס צרכיו החיוניים של הילד הוא זקוק לקיומה של הורות חיובית מצד הוריו. הורות חיובית באה לידי ביטוי בעת שכל אחד מההורים ממצא את מלוא פוטנציאל התרומה הייחודי שהוא יכול להעניק מעצמו למילוי צרכיו הפיזיולוגיים והנפשיים של הילד.

מאבקים בין ההורים מטלטלים את הילדים

במהלך פרידה או גירושין ובלהט ההליכים לעתים קורה שההורים שוכחים שהילדים נמצאים בסביבה ועד כמה הם נפגעים מההתנצחויות בניהם. במאבקים בין ההורים הם מטלטלים את הילדים מצד לצד, דבר שהוא הכי פחות טבעי לילדים והכי שנוא עליהם.

משמורת ילדים ניתנת בדרך כלל באופן אוטומטי לאם, לעומת האב שבהעדר הסכמת האם זקוק לצו של בית הדין או בית המשפט שיחייב את האם למסור לידיו את הילדים להסדרי ראייה. פנייה לערכאה שיפוטית כרוכה בטרחה, ועובר זמן עד לקבלת החלטה בנושא מהטעם שבית המשפט או בית הדין אינם פוסקים הסדרים בעניין ילדים מבלי לקבל חוות דעת סוציאלית משרותי הרווחה.

האחריות ההורית בהליכי גירושין

ככל שהאם מערימה קשיים, כך יכול לעבור זמן ארוך יותר עד שהאב יוכל לראות את ילדיו, ובכך תוכל האם להפעיל על האב לחץ בכדי למקסם את ההישגים שלה בהליכי הפרידה ו/או הגירושין. מדובר במעשה אשר גורם נזק גדול ובלתי הפיך לאב ולילדים, והוא מרוקן מתוכן את עקרון טובת הילד אשר מעוגן במפורש בסעיף 24 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב-1962, והוא אשר גם עומד בבסיס האחריות ההורית, והגנה על זכויות הילד במשפחה.

עד כמה שהדבר תמוהה הרי שני ההורים הם אפוטרופסים טבעיים של הילדים, ואפילו אם הסכמנו לצורך דיון זה לקיומה של חזקת הגיל הרך אשר ניתנת לאם מכוח סעיף 25 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב-1962, כיצד ניתן להעלות על הדעת מצב שבו הסדרי ראיה לאב אינם מוסדרים כחזקה שהאב זכאי להם כל עוד לא הוכח אחרת.

תיקון חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות

לא עמדנו מהצד וניסחנו הצעה לתיקון חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב-1962 (הסדרי ראיה להורה הלא משמורן) אשר נשלחה לכלל חברי הכנסת במשכן. אנחנו מקווים שאחד מחברי הכנסת יבין את חשיבות העניין, ירים את הכפפה וידרש לנושא ברצינות הראויה.

מחבר:  שאול מני נוי

אידאה – למען זכויות הגבר במשפחה

אם החלטת לשמור על הזכויות שלך במשפחה ובהליכי גירושין חייג אלינו עכשיו :  03-6132225 

או צור קשר ונחזור אליך בהקדם

 

סגור לתגובות.