משמורת ילדים

משמורת ילדים  |  אפוטרופסות  |  הורות  |  הורות משותפת  |  משמורת ילדים משותפת  |  אבהות  |  בדיקת אבהות | בדיקת מסוגלות הורית משמורת ילדים לאב לאחר גירושין

הורים ביולוגים הם אפוטרופוסים טבעיים של הילדים שנולדו להם מיום בואם של הילדים לעולם. כל זמן שהורי הילדים חיים תחת קורת גג אחת ברור כי שני ההורים יהיו משמורנים של הילדים מבלי שידרשו לפעולה כל שהיא. אך כאשר הורי הילדים אינם גרים יחד, יעלו המושגים משמורת ילדים והסדרי שהייה לדיון ויצריכו הסכמה בין ההורים או הכרעה שיפוטית.

הורה משמורן

הורה משמורן בהגדרה הינו הורה אשר במחיצתו שוהים הילדים ברוב הזמן. ההורים רשאים להסכים בניהם מי יהיה ההורה המשמורן ומתי יקח ההורה הלא משמורן את הילדים להסדרי ראייה, או כפי שהם מכונים כיום הסדרי שהייה. אך במידה ולא תהיה הסכמה בין ההורים, תיפסק משמורת הילדים והסדרי השהייה על ידי הערכאה השיפוטית שנבחרה לדון בכך בסיוע גורמי הרווחה שיתנו המלצה בתסקיר.

כלל ההמשכיות

עקרונית, האם היא זו שמקבלת זכות ראשונים במשמורת הילדים על פי סעיף 25 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב-1962, אשר מקנה לה חזקה (אשר נקראת חזקת הגיל הרך) לקבל את משמורת הילדים עד הגיעם לגיל שש. אך גם לאחר גיל שש יישארו הילדים במשמורת האם על פי כלל ההמשכיות והכלל שאין מפרידים בין אחים. כלל ההמשכיות קובע שילדים אשר התרגלו לשהות במשמורת האם עד גיל שש, רצוי שימשיכו להיות במשמורתה גם לאחר גיל שש. והכלל שאין מפרידים בין אחים בא לידי ביטוי כאשר יש ילד אחד מתחת לגיל שש וילד נוסף מעל גיל שש.

כוח האפוטרופסות

נמצא שהזכות למשמורת הילדים נמסרת לאם כמעט באופן אוטומטי מכוח האפוטרופסות עד שהילדים מגיעים לגיל שמונה עשרה, ויש להבהיר שבעבר הלא רחוק המשמורת יכולה היתה להילקח ממנה רק אם נמצא שהיא חולת נפש בלתי מאוזנת, ו/או אם היא משתמשת בסמים קשים עד התמכרות, ו/או אם היא מסכנת בדרך זו או אחרת לבריאות הנפשית או הפיזית של הילדים. כיום חל שינוי משמעותי בתפיסת החשיבות שיש לנוכחות המוגברת של האב בחיי הילדים.

יש לציין שבמקרים מסוימים רצונו של הילד יכול להשפיע על קביעת המשמורת. אך במקרים הללו תיבחן יכולתו של הילד להבין את משמעות ההחלטה שהוא מקבל. בחלק ממדינות העולם קיים כבר מזמן סידור של משמורת משותפת, כלומר שהילד נמצא אצל כל אחד מההורים פרק זמן שווה. בישראל הסידור של משמורת משותפת החל לקרום עור וגידים רק בשנים האחרונות, והפסיקה אף מתחילה לעודד אותו.

שינוי בגישת בתי המשפט

כאמור, בעבר משמורת ילדים הייתה נמסרת לאם כדבר שבשגרה, ומשמורת משותפת יכול היה האב לקבל בהסכמת האם בלבד. אולם בשנים האחרונות חל שינוי בגישת בתי המשפט, וניתן לראות יותר אבות אשר מקבלים משמורת ילדים וגם זוכים במשמורת משותפת על אף התנגדותה של האם.

חלק נכבד מהסיבות לשינוי שחל בקביעת ההורה המשמורן:

  • התפתחות המשפט.
  • הרצון והמוכנות של יותר אבות להיות משמורנים על הילדים.
  • יציאה של אימהות מסוימות מתפקידי הבית אל עבר קריירה ולתפקידים טובעניים בעבודה.
  • הפיחות שחל בקרב נשים מסוימות אשר מעדיפות את טובתן האישית על פני טובת הילד, ודו"ח ועדת שניט שהצביע על כל השינויים החברתיים שהוזכרו לעיל.

לסיכום האמור ניתן לומר שהזכות למשמורת ילדים עדיין ניתנת לאם מכוח החוק והפסיקה, אלא שכיום ואף יותר מתמיד יכולים אבות לזכות במשמורת הילדים ואף במשמורת משותפת, במידה והם ידעו לעמוד על כך ולהראות נחישות.

עוד בנושא משמורת ילדים:

 

משמורת ילדים

סגור לתגובות.